THERA-BAND EGZERSİZ BANDI

Kategori:

Thera-Band®  egzersiz bantları düşük maliyetli,taşınabilir ve uzun ömürlü egzersiz ürünleridir.
Thera-Band® egzersiz bantları latexten imal edilmiş kuvvet,mobilite ve esnekliği geliştirmek üzere dizay edilmişlerdir.
Bilimsel temellere dayanan egzersizler yaralanmaların rehabilitasyonunda,yaşlı bireylerin fonksiyonel kapasitelerini arttırmada,kronik hastalıklarda yada sporcularin performanslarını arttırmada kullanılabilmektedir.
 
Thera-band egzersiz bantları  Amerikan Fizyoterapi Derneği (APTA) tarafından progresif egzersiz sistemlerinden biri olarak kabul edilip onaylanmaktadır.Bantlar tescil edilmiş renkleri ile piyasadaki benzerlerinden kolaylıkla ayıredilebilmektedir.
 
Ten rengi,Sarı,Yeşil,Mavi,Siyah,Gümüş ve Altın rengi olarak kolaydan zora sıralanan bantlar progresif çalışmalara imkan verir.
 
Bantlarda meydana gelen direnç miktarı bandın dinlenme uzunluğunun iki katına çıkarılması ile oluşan kuvvete göre belirlenmiştir. Örneğin 50cm uzunluğundaki kırmızı renkli bant 100 cm’e ulaşacak kadar gerildiğinde %100 gerginliğe ulaşmış olur bu durumda direnç 1.8kg düzeyindedir.
 
Hangi bant renginin/direncinin size uygun olduğu fiziksel kondüsyonunuza göre belirlenir. 15 tekrar yapmanıza izin veren bantı seçin. Ten rengi ve sarı bantlar genel olarak rehabilitasyon amacıyla (operasyon sonrası kullanım) kullanılır. Bayanlara yönelik koruyucu egzersiz programlarında genellikle kırmızı ve yeşil bantlar kullanılır. Erkekler genelde yeşil ve mavi bantları kullanırlar ve ilerledikçe siyah banda  geçiş yapmalıdırlar.Gümüş ve altın rengi bantlar rekabete dayalı sporlarda kullanılırlar.